Łóżko tapicerowane czy kontynentalne do sypialni?

Łóżko tapicerowane czy kontynentalne? Jak wybrać to jedyne i nie żałować?

Znasz to uczucie, kiedy przychodzi weekend, marzysz tylko o tym, żeby się wyspać… a tu nagle okazuje się, że Twoje stare łóżko „skrzypi” przy każdym poruszeniu i w dodatku wcale nie jest już takie wygodne? No właśnie. U mnie było podobnie i w końcu stwierdziłam: dość, czas na zmiany! I tutaj pojawia się kluczowe pytanie – łóżko tapicerowane czy kontynentalne? Rozumiem, że chcesz wiedzieć, w czym tak naprawdę tkwi różnica i dlaczego wszędzie o tym trąbią. Spoko, też się nad tym głowiłam. Poniżej krótki (choć momentami pewnie lekko chaotyczny) przewodnik, który mam nadzieję rozwieje wszelkie wątpliwości.


Łóżko tapicerowane – co w nim takiego fajnego?

1. Wygoda i miękkość

Łóżko tapicerowane to nie tylko drewniana rama. Zazwyczaj cała konstrukcja (zagłówek, boki) jest obita miękkim materiałem, który sam w sobie już nadaje łóżku przytulności. Tak, można się wygodnie oprzeć podczas wieczornego czytania książki, a do tego wygląda to po prostu stylowo.

2. Szerokie pole do popisu w designie

Właśnie ta różnorodność obić, faktur i kolorów sprawia, że takie łóżko można dopasować do niemal każdej aranżacji sypialni. Lubisz welurowe obicie w odcieniu butelkowej zieleni, a może jednak stonowany beż i delikatne pikowanie? Przy łóżku tapicerowanym nie masz w zasadzie żadnych ograniczeń.

3. Możliwość praktycznego schowka

Jeżeli Twoja sypialnia nie jest duża i walczysz o każdy centymetr wolnego miejsca, to łóżko tapicerowane często daje możliwość wbudowanego pojemnika na pościel (albo inne rzeczy, których akurat nie chcesz trzymać na wierzchu). I nagle okazuje się, że wszystko można sprytnie pomieścić.

Zajrzyj tutaj, jeśli szukasz łóżka tapicerowane – znajdziesz tam przykłady różnych modeli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze.


Łóżko kontynentalne – czy to nie przesada?

1. Komfort jak w hotelu

Zacznijmy od tego, że łóżka kontynentalne składają się zazwyczaj z trzech warstw: masywnej bazy z wkładem sprężynowym, materaca właściwego i ewentualnie dodatkowego toppera. Brzmi to dość luksusowo i tak faktycznie jest. Jeżeli marzysz o śnie niczym w pięciogwiazdkowym hotelu, to łóżko kontynentalne jest często stawiane za wzór.

2. Wysokość ma znaczenie

Te łóżka są też wyższe niż standardowe tapicerowane. Czasem bywa tak, że rano człowiek wstaje i od razu ma wrażenie, że już stoi, bo nie musi się „wygrzebywać” z niskiej ramy. Dla niektórych to super opcja, zwłaszcza jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie, ergonomii czy masz problemy z kręgosłupem.

3. Solidność i estetyka

Kontynentalne łóżka są zazwyczaj bardzo solidne, bo i bazy, i materace potrafią ważyć niemało. Większość modeli wygląda nowocześnie, z eleganckim, wysokim zagłówkiem. Wizualnie potrafią przykuć uwagę i dać wrażenie ekskluzywnego mebla, niczym z katalogu luksusowych wnętrz.

A jeśli chcesz zobaczyć konkretne propozycje łóżek kontynentalnych zerknij tam, żeby przekonać się, co w trawie piszczy i czy to coś dla Ciebie.


No dobrze, ale co wybrać?

  1. Budżet
    – Łóżka kontynentalne bywają droższe, bo to de facto gotowe komplety (rama + materac + topper).
    – Tapicerowane ma często atrakcyjniejszą cenę, choć pamiętaj, że materac musisz kupić osobno (chociaż niektóre sklepy proponują zestawy).

  2. Wysokość i wygoda
    – Kontynentalne jest z reguły wyższe, co bywa super, jeśli cenisz sobie łatwość wstawania.
    – Tapicerowane też może być wygodne, jeśli dobierzesz porządny materac i ewentualnie dołożysz topper.

  3. Design
    – Tu obydwa typy łóżek mogą wyglądać świetnie. Tapicerowane ma nieograniczone możliwości personalizacji pod względem koloru i faktury tkaniny.
    – Kontynentalne zazwyczaj sprawia wrażenie masywniejszego, bardziej hotelowego, czasem wręcz luksusowego.

  4. Miejsce na pościel
    – W łóżkach tapicerowanych często jest pojemnik, wystarczy unieść stelaż.
    – W kontynentalnych też czasem znajdziesz schowek, ale to zależy od modelu (nie wszystkie go mają).


Czy warto przepłacać za kontynentalne?

To w sumie zależy od Twoich potrzeb i priorytetów. Jeśli najważniejszy jest dla Ciebie wygodny, wręcz ekskluzywny sen i nie chcesz się bawić w dobieranie materaca osobno, łóżko kontynentalne może być strzałem w dziesiątkę. Natomiast łóżko tapicerowane to elastyczne rozwiązanie, które często skradnie serce osobom, które kochają personalizację – możesz wybrać każdy detal, od pikowanego zagłówka po rodzaj stelaża i materac.


Podsumowując – bierz to, co do Ciebie przemawia

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, co jest lepsze. Każdy z nas ma inne preferencje, a sypialnia to w końcu najbardziej osobiste miejsce w domu. Dlatego wybieraj świadomie:

  • Zastanów się, jaki styl najbardziej Ci się podoba – delikatne, eleganckie łóżko tapicerowane czy dostojne łóżko kontynentalne „prosto z hotelu”?
  • Przemyśl, jaki budżet możesz na to przeznaczyć.
  • Nie zapominaj o próbnym teście materacy (gdzieś w salonie meblowym), bo czasem wygląd to nie wszystko. Najważniejsze jest, żebyś budził/a się wypoczęty/a.

Wybór należy do Ciebie, ale mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci podjąć decyzję i sprawią, że kolejny poranek powitasz z uśmiechem – bez skrzypienia, wiercenia się i narzekania, że coś jest za twarde czy za miękkie. Powodzenia w urządzaniu wymarzonej sypialni!

Loading...